Zakaj sploh somatika?

Somatika je pristop, ki povezuje telo in um. Temelji na zavedanju telesa od znotraj – kako in kaj čutimo, kako se doživljamo, gibamo in vedemo. Uči nas, kako prisluhniti telesu ter prepoznati in razumeti njegove signale – tudi čustva – ter jih bolj avtentično in učinkovito izražati. S pomočjo nežnih, počasnih gibov, usmerjene pozornosti in zavedanja dihanja se učimo sproščati kronične napetosti, globlje začutiti sebe in ponovno vzpostaviti stik s telesom.
Somatika je povabilo, da znova vzpostavimo varen, živ stik s svojim telesom – kar vodi k večjemu čustvenemu ravnovesju in kakovostnejšim odnosom.

VEČ

Redno izvajanje somatskih vaj omogoča spremembo delovanja živčno-mišičnega sistema in bolj jasno določanje razlik med vzorci delovanja zavestnega in podzavestnega dela živčnega sistema. S pomočjo somatskih in dihalnih vaj postopno urejamo delovanje in vedenje osebe, ki se uči sprememb na celostni ravni. To omogoči drugačno delovanje v sedanjosti od tistega v preteklosti in s tem drugačno prihodnost od tiste, ki jo imamo v podzavestnem delu.

Boljše občutenje sebe zaznavamo preko učenja skrbnega in zavestnega izvajanja somatskih vaj, saj z njimi urejamo (spravljamo v red) nepotrebne mišične napetosti (stres v telesu) tako, da mišice zavestno daljšamo (sproščamo) ali krajšamo (napenjamo). Ker namen vaj ni samo izvedba giba, temveč izvedba giba usklajeno, urejeno, zavestno in učinkovito, na ta način skozi izvajanje vaj odpravljamo senzorno-motorično amnezijo (čutno-gibalno amnezijo), do katere pa pride zaradi neurejenosti med zavestnim in podzavestnim delom sebe ter zaradi slabšega zaznavanja sebe in svojih potreb.

Zaradi višje kompleksnosti življenja in odnosov, nizke čustvene zrelosti ter zaradi pomanjkanja zanimanja za učenje pri tako osnovni dejavnosti, kot je npr. gibanje, se ta nered kaže na mnogih področjih človekovega življenja. Eno od zelo pomembnih področij je tudi vedenje, ki pa ga v veliki meri določajo čustva in je v tesni povezavi z gibanjem. Če gibanje postaja z leti vedno bolj togo in okorno, trdo, neučinkovito in avtomatizirano pri osnovnih gibih, nam tudi na področju vedenja in čustvovanja ne bo prizaneseno.


Skozi učenje gibanja tako vedno bolj urejamo nered v zakrčenosti mišic (telesa) in posledično v ''zakrčenosti'' našega vedenja (čustva). Posledica tega ni samo večje zadovoljstvo in večja sproščenost v gibanju, temveč predvsem večja urejenost ter boljša učinkovitost na vseh področjih našega življenja in odnosov. Postajamo vedno bolj mirni, stvari so nam jasnejše, napak in napačnih odločitev je manj, bolj zahtevne in bolj kompleksne stvari opravljamo z manj truda ter posledično dosegamo višje zavedanje, uspeh ter večje zadovoljstvo tudi v odnosih.

Z vsem tem se nam močno spremeni odnos do sebe in do drugih, saj spoznamo, da če želimo izboljšati kvaliteto življenja in živeti brez kroničnih bolečin in napornih odnosov, je potrebno izstopiti iz vloge žrtve ter se soočiti z neprijetnimi stvarmi.


Soočanje ni vedno prijetno, vendar skozi vztrajanje in skozi somatske vaje postopoma in zavestno spreminjamo svoje podzavestne telesne vzorce, ki odražajo naše nezavedno vedenje in obnašanje. Vaje ne pomagajo same po sebi brez spremembe vedenja do sebe in drugih, dajo pa nam priložnost, da odpravljamo senzorno-motorično amnezijo, ki nastane zaradi potlačitve nekaterih čustev – predvsem agresivnih oziroma t.i. ''neprijetnih'' čustev, ki pa jih na poti osebne rasti radi potiskamo proč. To pa se vedno odraža skozi telo.

S temi spoznanji ter z rednim in zavestnim izvajanjem somatskih vaj postopoma dvigujemo lastno čustveno zrelost. Vedno bolj čutimo svoje telo, želje in potrebe ter se naučimo izražati čustveno zrelo tudi takrat, ko to ni prijetno nam ali drugim. Je pa nujno potrebno, če želimo spremeniti podzavestne vzorce ter dvigniti odnose na višji nivo.

Težke osebne izkušnje, neprijetnosti in kronične bolečine (čustvene ali fizične) so tisto, kar nam daje priložnost za rast in spoznavanje sebe ter nam omogoča, da v življenju stopimo naprej in presežemo omejitve in podzavestne vzorce, ki nas zaustavljajo na poti k razrešitvi – če seveda želimo pogledati naše sence, se soočiti z neprijetnostmi in postopoma spoznavati, da so vsi odgovori v nas in da smo le mi sami tisti, ki se iz kroničnih bolečin lahko rešimo.
Učitelj nas pri tem lahko samo usmerja ali vodi.

Somatiko in dihalne vaje uspešno vključujem v svoje terapevtsko delo s strankami in jo učim v živo v JH Studiu v Trzinu ali preko zooma.

NAČIN DELA, LOKACIJA IN CENIK

NAČIN DELA
Cilj učenja je, da posameznik začne bolj resnično čutiti svoje telo in začne vzpostavljati boljšo povezavo med telesom ter zavestjo. S takim načinom pa lahko ozavesti nezavedne reakcije telesa in potlačena čustva, ki vplivajo na njegove odločitve, čutenje, vedenje in odnose.

LOKACIJA
JH Studio, Mengeška 15, Trzin
(učenje in terapije izvajam tudi preko Zoom aplikacije)

Cenik učenja:

Uvodni pogovor in učenje – 90 min

100 Eur

Individualno učenje – 60 min (4 termini)

280 Eur

Individualno učenje – 60 min (6 terminov)

390 Eur

Naročite se na aktivno učenje

KDAJ IN KAKO SI LAHKO POMAGAMO Z UČENJEM SOMATIKE

Urban Urbanc, Učitelj AEQ metode® 2. stopnje

Somatika je učinkovita pri lajšanju in odpravi kroničnih bolečin in kroničnih stanj.

  • sprošča zakoreninjene telesne napetosti in kronične zakrčenosti

  • ozavešča in prekinja delovanje podzavestnih vzorcev mišljenja, čustvovanja in vedenja

  • izboljša stik s sabo, da začnemo sebe bolje čutiti

  • izboljša povezavo med telesom, razumom in podzavestjo

  • ugotavlja in odpravlja vzroke kroničnega stresa

  • telo osvobaja potlačenih čustev

  • uči nas nežnosti do sebe

  • izboljša telesno držo, gibanje in vedenje

  • poveča občutek varnosti v lastnem telesu

vir: Aleš Ernst

S pravilnim dihanjem izboljšamo kronično utrujenost in dosežemo več miru.

  • pomirja živčni sistem in upočasni delovanje simpatičnega načina delovanja AŽS (boj in beg)

  • zmanjšuje stres in tesnobo ter poveča občutek miru v telesu

  • izboljša sposobnost učenja in koncentracije

  • pomaga pri odpravi depresivnih stanj ter izboljšuje počutje

  • zmanjšuje napetost v mišicah in lajša bolečine v hrbtu

  • izboljšuje samozavedanje ter omogoča bolj spontano in avtentično izražanje čustev

  • izboljša regeneracijo po fizičnih in čustvenih naporih

  • izboljša splošno zdravje in sposobnost za delovanje

  • zmanjša utrujenost in poveča zmožnost za gibanje, delo in šport

Urban Urbanc, Učitelj AEQ dihanja® 1. stopnje
Urban Urbanc, Učitelj AEQ odnosov® 1. stopnje

dnosi nam pomagajo dovolj dobro spoznati in razumeti povezavo med strukturo in funkcijo moškega in ženske.

  • moško in žensko vedenje ter moški in ženski vpliv

  • uporaba aktivnih in pasivnih čustev za sintropičen partnerski odnos

  • kako povezava med telesom in zavestjo vpliva na odnos do partnerja

  • pomen čustvene zrelosti za učinkovit partnerski odnos

  • vloga zaupanja in odgovornosti v partnerskem odnosu

  • kaj je projekcija notranjega stanja na drugo osebo in kako to onemogoča zdrav partnerski odnos

  • prepoznavanje nepravilnega odnosa do sebe in vpliv teh nepravilnosti na kakovost partnerskega odnosa

  • pomen pravilnega poimenovanja lastnega stanja, občutkov in vedenja na partnerski odnos

  • razumevanje vpliva iracionalnega na racionalno v nas in na partnerski odnos

vir: Aleš Ernst